piątek, 5 maja 2017

wypowiedź

To jakies kompletne bzdury  Moja PC chodzi drugi rok, pompa z kompletna instalacja dolnego zrodla kosztowala mnie 22-23k pln, glikolu nie mam zamiaru wymieniac przez najblizsze 30 lat, podobniez jak sama pompe. Dobrze ustawiona RAZ - bedzie dzialac przez 30 lat bez dotykania. Tylko trzeba kontrolowac cisnienie w GZ i DZ czy nie ma ubytkow - jak sa to dopompowac troszke glikolu. U mnie konczy sie drugi sezon i cisnienia bez zmian - nic nie pompowalem.Nie wiem jak to ujac... ale to tacy ludzie jak ty stwarzaja mity i negatywna obraz PC. Co smieszne nalezysz do grupu ktora sie wypowiada, dzieli uwagami a fizycznie nie korzystasz z PC.
Absolutnie nie twierdze ze to jedyne dobre rozwiazanie ... ale
Wyszło że PC zwraca się względem gazu po 69 latach... Fakt że przesadzili i podali 1500zł jako cena przyłącza gazu, ale tym niemniej klimatyzacja do domu   wynik robi wrażenie. Nawet jak wstawić realne wartości to względem gazu PC zwraca się po 20 latach. Tzn. zwróciłaby się, gdyby nie były potrzebne wizyty serwisu, gdyby się nie zepsuła i gdyby jej przewidziany okres eksploatacji nie wynosił 15 lat. Dlatego jest to tak żadka maszyna, tylko dla hobbystów/zagorzałych przeciwników prostoty wynikającej z zamontowania kotła gazowego (niepotrzebne skreślić)
Nic dziwnego, że efektywność zastosowania tej pompy ciepła wyszła tak niska.
Zastosowano instalację grzejnikową i bufor, czyli instalację pracującą z temperaturami min. o 10K wyższymi niż przy ogrzewaniu podłogowych.
Grzejniki są zaprojektowane jako niskotemperaturowe, a to powoduje że muszą być znacznie przewymiarowane, a więc także droższe (o kosztach grzejników autor nic nie pisze). Do tego dochodzi dodatkowa pompa obiegowa.
Wymiennik gruntowy umieszczono na głębokości 110cm.
Nic więc dziwnego, że COP tej pompy ciepła w środku zimy spada poniżej 3,0.
Ta sama pompa ciepła bez bufora z instalacją ogrzewania podłogowego miałaby COP średnio w sezonie powyżej 4,0.
Koszt podłogówki nie byłby wyższy niż koszt grzejników, dodatkowej pompy obiegowej i bufora.
Policz sobie efektywność zastosowania pompy ciepła dla takich warunków. Możesz założyć 80% zużycia energii w 2 taryfie, bo tyle spokojnie da się osiągnąć.
Kocioł gazowy wieszasz i zapominasz, potem płacisz 500zł więcej co roku, a pompę ciepła albo sam instalujesz, spędzając na zapoznanie się z tematem 1000 godzin, albo wynajmujesz firmę, płacisz 70tys. za instalację i co roku liczysz straty na amortyzacji urządzenia lub dodatkowym kredycie.
Ja wybrałem pierwszy sposób, stąd ten post z wątpliwościami właśnie w tym wątku umieszczam - jak zrobię "tymi ręcami", to może się zwrócić szybciej.
"o jeszcze bardzo kapryśne, grzeje najlepiej do 35 stopni, przez co przedraża cały układ instalacji, bo trzeba dać drogie ogrzewanie podłogowe i drogi duży zbiornik CWU. Do tego droga instalacja, bo sporo wykopów, rury i glikolu, który trzeba by pewnie co kilka lat wymienić. Poza tym sprężarki mają swoją wytrzymałość i trzeba dobrze skonfigurować ogrzewanie żeby włączały się jak najmniej i chodziły jak najkrócej. To trudne zwłaszcza dlatego, że nie mają modulacji mocy. " itd

tak jak adiqq napisal... masz jeszcze troszke do poczytania... moze mozliwosc odwiedzenia ludzi ktorzy korzystaja... tak sobie sprawdzic "Live"

Twoje teorie mozesz snuc wsrod znajomych w sobotni wieczor... mozliwe ze ludzi ktorzy i tak by sie PC nie interesowali... ale szkoda gdybys nieswiadomie wprowadzal w blad potencjalnych chetnych na to wygodne, oszczedne i ekologiczne rozwiazanie
A cena no coz... to walkowane juz bylo... Jest rozpietosc cen jak i glebokosci kieszeni... ale ewidentnie sa rozwiazania do zaakceptowania http://klimatyzator.eu/klimatyzacja-do-mieszkan/  .
W tej chwili z PC już się nie wycofam, ale nie znam nikogo, kto takie ustrojstwo ma, a jak rozmawiałem ze znajomymi to się bardzo dziwili. Generalnie - przecieram szlaki. Co do wielkości mojej instalacji, to zaprojektowana na moc chłodniczą latem, nie grzewczą - zimą jak już napisałem mogę zamknąć 1-2 pętle DZ. Dom 200m z 30cm styropianu 0.32 i dużymi oknami U=0.8 od południa chyba będzie mieć większe zapotrzebowanie na chłód latem niż ciepło zimą.
Zresztą - może PC się sprawdza, ale nie jest to wiedza dostępna ot tak w markecie czy pierwszym lepszym sklepie instalatorskim. Stąd obawy. Dziwi mnie dlaczego tak mało jest ta forma ogrzewania używana nawet przez Niemców, Szwajcarów, Francuzów itp. Jedynie w Szwecji jest dominująca. Dziwne. Samochód czy żarówka są znane również około 100 lat, tak jak pompy ciepła, a jednak te ostatnie szału nie zrobiły, raczej w Polsce są niszą, tak jak i w innych krajach UE i świata. Jak do tego dodać że w okolicy było sporo nietrafionych instalacji PC, które ludzie zmieniali na gaz, to nie ma się co dziwić moim obawom.
A Ty ,no coz... kaloryfery i piec na ekogroszek z automatyka? Piec gazowy.... ( ale tu uwaga... moze cos pasc  )
Moze na wegiel... manomatyczny ( podajnik moze miec gorszy dzien ale generalnie dziala ). Nie ma czesci rychomych... a wiec 0 strachu ze cos padnie...
Jest nawet watek... ekonomiczne spalanei wegla... pewnie kopalnia wiedzy...( z tym ze wtedy tez trzeba cos tam kombninowac, testowac )
Kaloryfery mozna skrecic.. a wiec klasyczna ogolnie znana regulacja ciepla...
0 ingerencji w dzialke... ( bo P/W nigdy nie brales pod uwage bo COP 1 cos tam )
Bedzie bezpiecznie, klasycznie, w systemie ktory istnieje dluzej anizeli PC... bo one sa w wiekszym zakresie uzytkowanie tylko jakies >25 lat moze i dluzej
Takze przechodza dopiero faze testowa w porownaniu do innych systemow grzewczych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz